Yazılar

2. Tüp Bebek Denemesi Ne Zaman Yapılır?

Tüp bebek denemesi ne zaman yapılır; başarısız bir tüp bebek denemesi sonrasında yeni bir tedaviye başlamadan önce ara verilme gereği yoktur. Eğer anne adayı kendisini hazır hissederse hatta ilk adetle bile tekrar tedaviye başlanabilir. Aynı şekilde dondurulmuş embriyo transferleri için de ara verme zorunluluğu yoktur.

Tüp Bebek Tedavisinde Hamilelik Ne Zaman Başlar?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra günler içerisinde embriyo rahime tutunur ve hamilelik başlar. Ardından salgılanan BhCG hormonu kanda da tespit edilebilir ve gebeliğin en erken bulgusudur. Bu nedenle embriyo transferi sonrasında, 3. gün embriyo transferinden 11 gün, 5. gün embriyo transferinden 9 gün sonra kanda gebelik testi yapılarak gebelik varlığı anlaşılabilir. İlk değerin 30 miu/ml ve üstü bir değer olması güven vericidir. Hamileliğin oluşması durumunda hekiminizin önerileri dahilinde destek ilaçlarına devam edilmelidir.

Tüp bebek denemesi ne zaman yapılır; başarısız bir tüp bebek tedavisi sonrasında beklenmeden 2. tedaviye başlanabilir ya da dondurulmuş embriyoların varlığında dondurulmuş embriyo transferi yapılabilir. Burada karar özellikle anne adayının hazır hissedip hissetmemesine göre verilmelidir.

Tüp Bebek Tedavisi Riskleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde hamilelik olasılığı 35, özellikle 30 yaş altı kadınlarda % 58-60’lara varan oranlarda olabilmektedir. 40 yaş üstünde ise gebelik ihtimali düşmeye başlamakta ve 46 yaş ve sonrasında ise neredeyse yoka yakın olmaktadır.

Tüp bebek denemesi ne zaman yapılır; başarısız sonuçlanmış bir uygulama sonrasında, tekrar bir tüp bebek tedavisi ya da dondurulmuş embriyoların kullanılması için anne adayının kendisini hazır hissetmesi, yapılan kontrollerde bir aykırılık saptanmaması önemli olup, koşullar uygun ise özel bir süre beklenme gereği yoktur.

Tüp Bebek Tedavisinin Negatif Test Sonucu

Tüp bebek denemesi ne zaman yapılır; negatif test sonucunun olması genç çiftlerin umutlarını kaybetmesine neden olabilir. Ancak tüp bebek tedavisi çiftler istedikleri takdirde yeninden denenebilmektedir. Koşullar uygun olduğu sürece, tüp bebek denemesi için bir sayı sınırı yoktur ve tedaviden kopmayan çiftlerin gebelik ve doğumu yakalama ihtimalleri daha yüksek olmaktadır.

Tüp bebek tedavisindeki risklerin azalması için ilerleyen teknolojiyle birlikte sürecin takip edilmesi ve uzmanın da bu alandaki yeteneğinin dikkate alınması gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonuçları Nelerdir?

Tüp bebek denemesi ne zaman yapılır; ilk 2 denemede çiftin gebeliği elde etme ihtimali benzerdir. Ancak ilk 2 uygulamada başarılı olunamadı ise 3. Denemeden itibaren ihtimaller bir miktar düşme eğilimi gösterir. Ancak kümülatif olarak bakıldığında, deneme sayısı arttıkça sonuçta gebelik ve doğuma ulaşma ihtimali de artar.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Başlamalıdır?

Tüp bebek tedavisine bazı öncü ilaçlar kullanılabilse de kadının adet döngüsü ile başlanmaktadır ve tedavi bu andan itibaren yaklaşık olarak 2-3 hafta sürmektedir.

İletişim Bilgileri

Yazar: Prof. Dr. Mehtap Polat
Telefon: +90 530 011 41 33
E-Posta: [email protected]

Prof. Dr. Mehtap Polat

18 yılı aşkın meslek hayatım boyunca mesaimin neredeyse tama yakını bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yönelik tedavilerle geçti. Çocuk isteği olan ve tedavi gereği olan çiftlerin bu süreçte ne kadar kırılgan, naif ve hassas olduklarının farkındayım. Bu nedenle hastalarımla yaptığım ilk görüşme anından itibaren, kendilerine olabilecek en yüksek başarı oranını sunmak için bilimsel veriler ışığında güncel, kaliteli, özenli ve çifte özel bireyselleştirilmiş tedavi uygulamanın gayreti içindeyim..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu