Hizmetlerimiz

Mikroenjeksiyon ve Embriyo Takibi

Yumurta toplama günü, toplanan yumurtaların etrafındaki hücreler eritilmekte ve yumurtaların olgunluk durumları değerlendirilmektedir. Normal şartlarda toplanan yumurtaların yaklaşık olarak %80’i olgun olmaktadır. Sadece olgun olan (M2) yumurtaları mikroenjeksiyon işlemine alabilmekteyiz.

Olgun olan tüm yumurtalara, aynı gün, özel bir mikroskop altında mikroenjeksiyon işlemi yapılmaktadır. Yani, her bir yumurtanın içine, eşe ait olan 1 sperm özel bir teknikle enjekte edilmekte ve ardından yumurtalar, inkübatör dediğimiz özel cihazlara alınmaktadır. Mikroenjeksiyon işleminin ertesi günü, işlem saatinden yaklaşık olarak 17 saat sonra, tüm yumurtalar döllenme durumları açısından değerlendirilmektedir. Normal şartlarda, ICSI yapılan yumurtaların yaklaşık olarak %75-80’ninin döllenmiş olmasını bekleriz.

Tüp bebek tedavi fiyatı konusunda bilgi almak için aşağıdaki Whatsapp, telefon butonlarından bizi arayabilir,ücretsiz bir şekilde bilgi alıp danışabilirsiniz.

ÜCRETSİZ DANIŞIN

Ardından embriyolar yine inkübatör dediğimiz cihazların içinde, kadın vücudunun oksijen, nem ve ısısını taklit eden ortamda, özel besi yerleri içerisinde takip edilmeye devam edilirler. Döllenme sonrasında embriyoların hücreleri  her 12-14 saatte bir ikiye bölünürler ve böylece toplama işleminden 72 saat sonra embriyo 8 hücreli bir gelişime ulaşmış olur. Embriyoların 4. Güne kadar olan gelişimleri klivaj evresi, 5. günden itibaren olan gelişimleri blastokist evresi olarak isimlendirilir. Balstokist aşamasına ulaşmış olan embriyo artık 250-300 hücreye erişmiştir. Bu nedenle artık, klivaj evresindeki gibi hücer sayısından bahsedilmes, embriyolar 1’den başlayarak 5-6’ya kadar sınıflanırlar. 

Tüm bu değerlendirmelerin yapılabilmesi için, embriyoların günde bir kez inkübatör dışına çıkartılmaları ve mikroskop altında kısa süre içerisinde incelenmeleri gerekmektedir. Ancak time laps inkübatörlerde embriyolar bir kez inkübatöre kaldırıldıktan sonra hiç dışarıya çıkartılmadan, inkübatör içerisinde çekilen görüntüleri bilgisayar ekranında incelenerek değerlendirilebilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için ‘Sürekli Embriyo İzleme-Embriyoskop’ makalemi okuyabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Telefon İletişim Instagram İletişim Whatsapp İletişim