Yazılar

Yumurta Çatlatma İğnesi

Yumurta çatlatma iğnesi çocuk sahibi olmak isteyen ve kendiliğinden yumurtlaması olmayan çiftlere uygulanabilen tedavi yöntemlerinden birisidir. Günümüzde çocuk sahibi olmaya çalışan çiftlerin en büyük sorunu kısırlıktır. Kısırlık, diğer bir deyişle, kadın veya erkeklerin neden olduğu üreme sistemi ile ilgili sorunlar nedeniyle gebeliğin sağlanamaması durumudur ve bu soruna yönelik birçok tedavi bulunur.

Yumurta çatlatma iğnesi bu amaçla en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Bu kadar genel olarak tercih edilen bir tedavi şekli olması dikkat edilmesi gereken birçok konuyu beraberinde getirebilir. Peki, yumurta çatlatma iğnesi nedir?

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kadın vücudunun doğduğu ilk günden itibaren her ay belirli bir olgunluğa ulaşan folikül adı verilen bir kese içinde yumurta hücreleri bulunur. Folikülün olgunlaşması için LH (luteinize edici hormon) ve östrojen hormonunun en yüksek seviyelere ulaşması gerekir.

Bu hormonlar yeterli düzeye ulaştığında folikülleri uyararak, olgunlaştırarak çatlamasına neden olurlar. Bu olaya yumurtlama denir. Yırtılmış folikül yumurtası atılır ve fallop tüpleri tarafından tutulur. Tüplerde sperm hücreleriyle buluşan yumurta hücreleri, sperm tarafından döllenir. Gördüğünüz gibi, döllenme ancak yumurtlama olursa gerçekleşir. Folikül olgunlaşıp yırtılmazsa ve yumurta fallop tüplerine ilerlemezse döllenme ve hamilelik gerçekleşemez.

Her ay yumurta hücreleri olgunlaşır ve kadın vücudunun yumurta deposundan yani yumurtalıklardan dışarı çıkar. Ancak bazı kadınlarda bu hücreler olgunlaştığında çeşitli nedenlerle kendiliğinden yırtılmayabilir. Bu gibi durumlarda, dış uyaranlara ihtiyaç vardır.

Yumurta rüptürü enjeksiyonu HCG hormonunu içeren ve germ hücrelerinin parçalanmasında etkin rol oynayan LH hormonu ile aynı etkiye sahip bir ilaçtır. Gebe kalamayan tüm kadınlara yumurta çatlama iğnesi uygulanmaz. Öncelikle bazı testler ve tetkiklerden sonra kişinin yumurtlama yeteneği belirlenir ve uygunsa düşünülebilir.

Tüp bebek prosedürlerinin birincil basamağı yumurtaların geliştirilmesidir. Bu amaçla uygulanan yüksek doz ilaçlarla birden fazla yumurta üretilmesi sağlanır. Yumurtalıkların uyarılması âdet döneminin ikinci gününde başlar ve ilacın kullanımı yaklaşık 10-11 gün sürer. Bu işlem sırasında yumurta gelişimi birkaç kez yapılan ultrason ile izlenir. Yumurta keseleri 16-18 mm boyutuna gelince yumurta çatlatma iğnesi adı verilen ilaçlar yapılır.

Bu ilacı uyguladıktan yaklaşık 40 saat sonra gelişen yumurta karın içi boşluğa girer ve yumurtlama doğal olarak gerçekleşir. Bu nedenle, tüp bebek tedavisi sırasında bu enjeksiyonlardan yaklaşık 34-36 saat sonra yumurtlama gerçekleşmeden önce yumurtaların toplanması gerekir.

Tüp bebek tedavisinin başarısı için hastanın çatlatıcı iğneyi doğru ve zamanında yapması çok önemlidir. Toplum tarafından yumurta çatlatma iğnesi olarak adlandırılsa da tüp bebek tedavisinde ilaç uygulamadaki amaç yumurtlamayı sağlamak değil, “olgun yumurta” elde etmektir. Bu iğneler, normalde yumurtanın çatlamasını sağlayan LH hormonunun etkisini sağlar. İlaca göre iğne kalçadan kas içine veya göbek deliğinden deri altına yapılabilir.

Yumurta çatlatma iğnesi uygulama zamanı, oosit toplama (OPU) saatine göre ayarlanmalıdır. Yumurta toplama saatinden 34- 36 saat önce iğne yapılmalıdır. Erken ilaç tedavisi veya gecikmiş yumurta toplama (OPU) durumlarında gelişen yumurta karın içinde yırtılabilir ve tedavi için kullanılamaz. Ek olarak Yumurta Çatlatma iğnesi sonrası cinsel ilişki için son derece dikkatli olunmalıdır. Hatta ilişki olmamasını öneririm.

Yumurta çatlatma iğnesi sonrasında yumurta toplama (OPU) 40-44 saatten fazla gecikirse, kendiliğinden çatlama olabileceği için tüp bebek tedavisi çoğu zaman iptal edilerek hastanın gereksiz anestezi ve işlemin risk ve maliyetlerine maruz kalmamasına neden olabilecektir. Tüm bu sebeplerden dolayı çatlatma iğnesinin uygulama zamanını ve şeklini tam olarak anlamak ve uygulamayı tamamlamak çok önemlidir. Hastanın herhangi bir şüphesi olması durumunda tereddütsüz mutlaka doktoruna başvurmalıdır. Peki, yumurta çatlatma iğnesi işe yarıyor mu?

Yumurta Çatlatma İğnesi Amacı Nedir?

Yumurta çatlatma yöntemi kısırlık tedavisi görmek isteyen bir kadında  büyüyen bir folikülün yırtılmasına ve yumurtlama olmasına yardımcı olan bir iğnedir. Tüp bebek tedavisi, yumurtlama zamanının ayarlanmasını gerektirir. Normal şartlar altında vücut kendiliğinden çatlama hormonları üretir.

Ancak tüp bebek tedavisinde bu hormon dışarıdan veya bu hormonu üretecek ilaçlar kullanılarak verilir. Kadınlarda en sık görülen doğurganlık sorunlarından biri yumurtlama sorunlarıdır. Dişi germ hücreleri yumurtalıklar tarafından oluşturulur. Yumurta çatlama iğnesi kullanılması, yumurtlama sürecinde ortaya çıkabilecek sorunların üstesinden gelinmesini amaçlar.

Tüp bebek tedavisinin temel amacı yumurtaların gelişmesidir. Bu nedenle, birden fazla yumurta hücresi üretmek için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Ovulasyon indüksiyonu âdetin ikinci gününde başlar. İlaç ortalama 8-10 gün uygulanır. Ek olarak, oositlerin gelişim durumu, bu süre boyunca ultrason ile birkaç kez yakından izlenir. Gelişen yumurta keseleri 16-18 mm büyüklüğe ulaştığında çatlatma iğnesi uygulanır.

Doğal süreçte yumurtlama adet döngüsünün ortasında gerçekleşir. Başka bir deyişle, bu dönem östrojen ve LH hormon sıçramalarının görüldüğü dönemi temsil eder. Yumurtlamadan önceki 24 saat içinde östradiol seviyeleri ve LH hormonu zirve yapar. Yumurta yeterince olgunlaştıktan 36 saat sonra yumurta yırtılması meydana gelir.

Yumurta çatlatma iğnesi yumurta belirli bir olgunluğa ulaştıktan hemen sonra uygulanmalıdır. Adet döngüsü ve yumurtlamanın zamanlaması her kadında aynı değildir. Bu nedenle yumurtalık uyarım süresi ve yumurta çatlatma iğnesi tarihi değişebilir. Bu süreç düzenli kan ve ultrasonografi ile izlenmeli ve yumurta olgunlaşma süreci için mutlaka takip edilmelidir.

Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl Yapılmalıdır?

Doktorunuzun uygun gördüğü günde yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Doktorunuz ve ekibi size süreç ve prosedür hakkında detaylı bilgi verecektir. İğneler göbek ya da koldan cilt altına uygulanabilir. Çatlama iğnesi yapıldıktan yaklaşık 40 saat sonra çatlama meydana gelir.

Bu nedenle doğal yoldan hamile kalamayan kadınların enjeksiyondan sonra birkaç gün düzenli cinsel ilişkiye girmeleri gerekir. Bu hamile kalma şansınızı artırır. Tüp bebek tercih edildi ise çatlama olmadan önce yumurtalar toplanmalıdır. Aşılama planlandı ise çatlatıcı iğneden yaklaşık 40 saat sonra aşılama işlemi yapılmalıdır.

Yumurta Çatlatma İğnesi Şırıngadan Sonra Ağrı Olur Mu?

Farklı tipte çatlatma iğneleri mevcuttur. Bazı iğneler doğrudan kalçadan kaslara enjekte edilir. Bazı iğneler de deri altına kol ve karın bölgesine yapılır. İğne uygulanırken çok hafif bir ağrı olabilir ancak bir yan etki görülmemektedir. Yumurta çatlatma enjeksiyonlarının yan etkileri nelerdir? Bu iğneler sonrasında ciddi bir yan etki görülmemektedir. Ancak bazı hastalarda karın ağrısı, memede hassasiyet, cinsel istek artışı ve vajinal akıntı gibi belirtiler olabilir.

Çatlatma İğnesi Sonrası İlişki Nasıl Olmalı?

Çatlatma iğnesi sonrası ilişki, yumurta çatlatma iğnesinin etkisini en iyi şekilde değerlendirmeyi amaçlar. İğne sonrası cinsel ilişki, doğru zamanlama ve uygun frekansla gerçekleştirilmelidir. Çiftlerin bu süreçte stres ve kaygı düzeylerini düşürmeye odaklanmaları ve rahat bir atmosferde ilişkiye girmeleri önemlidir.

Yumurta Çatlatma İğnesi Sonrası Cinsel İlişki

Yumurta çatlatma iğnesi sonrası cinsel ilişki, çiftlerin doğurganlık sürecini desteklemeye yönelik bir adımdır. İğne, yumurtanın olgunlaşmasını ve ovülasyonun gerçekleşmesini sağlar. İğne yapıldıktan sonra cinsel ilişki, yumurtanın döllenme şansını artırır. Yumurta çatlatma iğnesi sonrasında, ilişki aşağıdaki şekilde gerçekleştirilmelidir:

  • İğne yapıldıktan 24-48 saat içinde ilişkiye girilmesi önerilir.
  • Çiftlerin, ovülasyon döneminde her gün veya bir gün arayla ilişkiye girmeleri faydalıdır.
  • Stres ve kaygı düzeylerini düşürmeye odaklanmak ve rahat bir atmosferde ilişkiye girmek önemlidir.

Çatlatma İğnesi Yapıldığı Gün İlişkiye Girilir Mi?

Çatlatma iğnesi yapıldığı gün ilişkiye girilip girilmeyeceği, çiftlerin kendilerini rahat ve hazır hissettikleri duruma bağlıdır. Genel olarak, iğne yapıldıktan 24-48 saat içinde ilişkiye girilmesi önerilir. Ancak, çiftlerin iğne yapıldığı gün de ilişkiye girmelerinde bir sakınca yoktur. Yumurta çatlatma iğnesinin etkisinin en iyi şekilde değerlendirilmesi için, ovülasyon dönemi boyunca düzenli cinsel ilişki önemlidir.

İletişim Bilgileri

Yazar: Prof. Dr. Mehtap Polat
Telefon: +90 530 011 41 33
E-Posta: [email protected]

Prof. Dr. Mehtap Polat

18 yılı aşkın meslek hayatım boyunca mesaimin neredeyse tama yakını bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yönelik tedavilerle geçti. Çocuk isteği olan ve tedavi gereği olan çiftlerin bu süreçte ne kadar kırılgan, naif ve hassas olduklarının farkındayım. Bu nedenle hastalarımla yaptığım ilk görüşme anından itibaren, kendilerine olabilecek en yüksek başarı oranını sunmak için bilimsel veriler ışığında güncel, kaliteli, özenli ve çifte özel bireyselleştirilmiş tedavi uygulamanın gayreti içindeyim..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu