Yazılar

Polip Nedir?

İnsan vücudunun belirli bölgelerinde genellikle bilinmeyen sebepler ile ortaya çıkan ve geneli küçük yapıya sahip oluşumlardır. Çoğunlukla küçük düz yumrular şeklinde ya da saplı olarak görünen polipler, anormal doku büyümeleridir ve genellikle bir santimden daha küçüktürler.

Polipler genel olarak iyi huylu oluşumlar olsa da kanserleşme eğilimi az bir kısmına görülebilir. Polipler, çoğu insanın vücudunun belirli bölgelerinde bulunmakta ve herhangi bir sağlık sorunu ya da kişiye rahatsızlık vermemesi nedeni ile fark edilememektedir. Poliplerin insan vücudunda en sık rastlandığı bölgeler ise rahim içi, rahim ağzı, safra kesesi, bağırsaklar, ve ses telleridir.

Rahim İçi ya da Rahim Ağzında Yerleşmiş Poliplerin Belirtileri

Çoğunlukla herhangi bir şikayete yol açmazlar ve rutin kontrol sırasında fark edilebilirler. Rahim içinde yer alan (endometrial polipler) poliplerde adet bittikten sonra diğer adet başlayana kadar ara kanama olabileceği gibi, rahim ağzından gelişen yani servikal poliplerde ise cinsel ilişki sonrasında lekelenme şeklinde kanama ya da ara kanama olabilir.

Polip Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Poliplerin, oluşum nedenleri ise kesin olarak bilinmemektedir. Ancak rahimde oluşan polip için fazla miktardaki östrojenin tetikleyici olması düşünülürken, boğazda bulunan poliplerin ise yüksek ses ile bağırılması ya da yaralanma gibi nedenler ile oluşabildiği düşünülmektedir.

Polipler Gebeliğe Engel midir?

Yapılan bazı çalışmalarda rahim içinde yer alan poliplerin gebe kalmayı engelleyebileceği ya da düşük riskini arttırabileceği rapor edilmiştir. Rahim ağzı yerleşimli olan poliplerde de aşılama ya da tüp bebek tedavisinde embriyo transferi yapılırken kateterde kanama ve rahim içine girmekte sorun oluşabilir. Bu nedenle tedavi planladığımız hastamızda eğer endometrial ya da servikal polip saptar isek tedavi öncesinde almayı tercih etmekteyiz.

Polip Tedavisi

Rahimde gelişen poliplerin kanser olma ihtimali yoka yakındır. O nedenle ilave bir problemi olmayan ve çocuk istemi olmayanlarda alınması zorunlu değildir. Ancak çocuk isteği olan hastalarda histeroskopik yolla polip alınabilir. Bu işlemin adet bitiminden itibaren ilk hafta içinde yapılmasını öneririz.

Histeroskop ile rahim ağzındaki doğal açıklıktan girilerek rahim içi görüntülenebilir ve polip cihaz üzerinden ilerletilen makas ile tabanından kesilerek çıkartılabilir. İşlem süresi yaklaşık olarak 10-15 dakikadır ve aynı gün eve dönülebilir.

İletişim Bilgileri

Yazar: Prof. Dr. Mehtap Polat
Telefon: +90 530 011 41 33
E-Posta: [email protected]

Prof. Dr. Mehtap Polat

18 yılı aşkın meslek hayatım boyunca mesaimin neredeyse tama yakını bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yönelik tedavilerle geçti. Çocuk isteği olan ve tedavi gereği olan çiftlerin bu süreçte ne kadar kırılgan, naif ve hassas olduklarının farkındayım. Bu nedenle hastalarımla yaptığım ilk görüşme anından itibaren, kendilerine olabilecek en yüksek başarı oranını sunmak için bilimsel veriler ışığında güncel, kaliteli, özenli ve çifte özel bireyselleştirilmiş tedavi uygulamanın gayreti içindeyim..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu