Yazılar

Embriyo Transferi Sonrası

Embriyo transferi, tüp bebek tedavisi sonucunda elde edilen embriyonun anne adayının rahmine nakledilmesi işlemidir. Embriyo transferi sonrası yapılması gerekenler arasında bedenen dinlenmek, sağlıklı beslenmek, sigara ve alkolden uzak durulması ve stresin en az seviyede yaşanıyor olması sayılabilir. Gebeliğin gelişimi için kadının sağlıklı bir süreç geçirmesi gerekmektedir.

Embriyo Transferi ve Tüp Bebek Tedavisi nedir?

Embriyo transferi uygulaması, tüp bebek tedavisinde yumurtalık uyarımı sonrasında elde edilen yumurtanın sperm ile birleştirilmesi (mikroenjeksiyon-ICSI) sonrasında elde edilen embriyonun rahime nakledilmesi işlemidir.

Hormon Tedavisi IVF İşlemi Tüp Bebek Süreci

Tüp bebek tedavisinde basamaklar;

 • Uygun uyarıcı ilaçlar kullanılarak yumurta keselerinin (folliküller) büyütülmesi,
 • Folliküller istenen boyuta gelince planlanan tedavi türüne göre uygun çatlatıcı iğne uygulanması,
 • Yumurta toplama (OPU) işlemi,
 • Döllenmeyi sağlamak amacıyla mikroenjeksiyon (ICSI) uygulanması,
 • Elde edilen embriyoların takibi ve transfer için seçilmesi,
 • Embriyo transferi,
 • Kanda gebelik testi

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Yukarıda bahsettiğimiz süreçler yaklaşık olarak adetten itibaren 2.5-3 haftada tamamlanmaktadır. Emeklerin finalize olduğu safha olan embriyo transferi sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Transfer günü itibari ile özellikle 2-3 gün evde istirahat edilmesi ve bedenen dinlenilmesi faydalıdır. Bu süreçte elbette sürekli yatmak gerekli değildir. Ev içinde hareket edilebilir. Oturulabilir. Tuvalete gidilmesinin sakıncası yoktur.
 • Eğer şehir dışından gelinerek tedavi uygulandı ise, yakın mesafeli illere transfer günü dahi yolculuk yapılmasının sakıncası yoktur. Ancak uzak mesafeden (kara yolu ile 4-5 saat ya da daha uzak) gelindi ise, 1 gün Ankara’da kalındıktan sonra gidilebilir.
 • Yolculuk açısından kara yolu ya da hava yolu kullanılabilir.
 • Beslenme açısından özel bir sınırlama yoktur. Mevsim normali olan sebze ve meyvelerle beslenilmesi ve zeytin yağı kullanılarak yapılmış yemeklerin tercih edilmesi tavsiye edilir.
 • Transfer sonrasında doktorunuz tarafından önerilmiş olarak destek ilaçlarını kullanmaya devam etmelisiniz.

Embriyo Transferi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Embriyo transferi öncesinde, anne adayının işlem saatinde idrara sıkışık olarak gelmesi önerilir. Böylece hem rahim, karından yapılan ultrasonografi ile görüntülenebilmekte hem de rahim düzleşmekte ve transfer daha kolay gerçekleşmektedir.

Embriyo Transferi Sonrası Riskler Nelerdir?

Embriyo transferi sonrası bir risk bulunmamaktadır. Yumurta toplama gününden 14 gün sonra kanda gebelik testi yapılarak gebelik varlığı kontrol edilmektedir.

 

İletişim Bilgileri

Yazar: Prof. Dr. Mehtap Polat
Telefon: +90 530 011 41 33
E-Posta: [email protected]

Prof. Dr. Mehtap Polat

18 yılı aşkın meslek hayatım boyunca mesaimin neredeyse tama yakını bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yönelik tedavilerle geçti. Çocuk isteği olan ve tedavi gereği olan çiftlerin bu süreçte ne kadar kırılgan, naif ve hassas olduklarının farkındayım. Bu nedenle hastalarımla yaptığım ilk görüşme anından itibaren, kendilerine olabilecek en yüksek başarı oranını sunmak için bilimsel veriler ışığında güncel, kaliteli, özenli ve çifte özel bireyselleştirilmiş tedavi uygulamanın gayreti içindeyim..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu