Yazılar

Ankara Tüp Bebek Fiyatları 2024

Tüp bebek, kısırlık sebebi ile çiftlerin başvurduğu en önemli ve etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Dünyada milyonlarca kişinin tercih ettiği bu tedavi yöntemi kısa süre içerisinde kendisini kanıtlayarak başarı elde etmiş ve milyonlarca çiftin hayallerini gerçeğe taşımalarına yardımcı olmuştur.

Ancak çoğu kişi halen tedavinin kendisi ve süreci hakkında tam olarak bilgi sahibi değildir. Bu yüzden tüp bebek tedavisinin ne olduğu başta olmak üzere, Ankara Bölgesinde tüp bebek fiyatları 2024 yılı ücretleri gibi pek çok konu merak edilmekte ve farklı kaynaklar dahilinde araştırılmaktadır.

Eğer sizlerde tüp bebek tedavi yöntemi hakkında bilgi almak istiyor ya da bu konuda aklınıza takılan soru işaretlerini araştırıyorsanız o zaman bu yazı içerisinde merak ettiğiniz her şeye cevap bulabilirsiniz. Ayrıca yazının ilerleyen kısımlarında tüp bebek fiyatları 2024 yılı için belirlenen ücretlerden de bahsedeceğiz.

Ancak öncelikle, tüp bebek tedavisinin ne olduğunu, tedavi süreçlerinin nasıl devam ettiğini anlatan ufak bilgilendirmeler yapalım.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek; kendiliğinden deneme ile gebe kalamayan kişiler için uygulanan tıbbi bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem yaklaşık olarak 40 yıldır hayatımızda yer almakla beraber, süreç içerisinde büyük gelişimler elde edilmiş ve bu sayede tedavinin başarı oranı günden güne yükseltilmiştir.

Evlilik kurumu ile bir araya gelen hemen hemen her çiftin hayali olan çocuk sahibi olmak, çağımız rahatsızlıkları ya da doğuştan gelen sorunlar nedeniyle bazı insanlarda mümkün olmamaktadır. Bu durum hem kadından hem de erkekten ileri gelen sorunlardan kaynaklanabilir.

Eğer hamileliğin normal yol ile gerçekleşmeyeceği kesinleşmiş ise, ya da tüp bebek öncesi seçenekler ile gebelik elde edilemedi ise o zaman çiftlere, tüp bebek tedavisinden bahsedilerek, çocuk sahibi olmak konusunda böyle bir yönlendirme sağlanabilir.

Tüp Bebek Tedavisi İçeriği

Tüp bebek fiyatları 2024 yılı için belirlenen ücretlere geçmeden önce ilk olarak bu tedavinin nasıl gerçekleştirildiğinden bahsedelim. Bilindiği üzere gebelik sürecinin başlaması için ilk koşul; erkek sperminin kadındaki olgun yumurtayı döllemesi sonucu oluşmaktadır. Döllenme sonucunda oluşan embriyo daha sonra annenin rahmine yerleşir ve burada bölünür. Bölünme sonucunda gelişen embriyo en nihayetinde fetüsün oluşmasını sağlar ve bundan sonra da uygun evreler ile gebelik süreci devam eder.

Ancak bunun aksinin gerçekleştiği anlarda yani normal yollarla gebe kalamayan kişilerde tedavi yöntemi olarak tüp bebek yöntemi önerilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde kısaca, kadın ve erkek üreme hücreleri (yani sperm ve yumurta) dış ortamda döllenmektedir. Döllenen yumurta yani embriyo daha sonrasında anne adayının rahimine yerleştirilmektedir.

Babadan alınan erkek üreme hücresi (sperm) ve anneden alınan kadın üreme hücresi ( yumurta) mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi ile birleştirildikten sonra anne rahmindeki sıcaklığa, nem ve gaz oranına uygun bir ortamda 17-18 saat boyunca bekletilir ve bu süre içerisinde döllenme gerçekleşir. 18 saatin sonunda yumurtaların yaklaşık %80’i döllenmiş olur. Döllenmiş yumurtalar artık embriyo yani cenin adını alır ve daha sonrasında bu embriyo anne rahmi içerisine yerleştirilir.

Embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi işlemi ise Embriyo transferi adı verilen bir yöntem ile sağlanmaktadır. Bu yöntemde rahim ağzından rahim içerisine kadar uzanan bir katater yerleştirilir. Arkasından embriyo bu yol ile rahim içerisine transfer edilir.

Tüp Bebek Tedavisi Etkili Bir Yöntem mi?

Tüp bebek fiyatları 2024 yılı için geçerli olan ücretlere göz atmadan önce ilk olarak en çok merak edilen ve en çok araştırılan sorulardan bir tanesini cevaplayalım. Normal yollardan gebe kalamayan pek çok anne adayı için tüp bebek tedavisi adeta bir kurtarıcı görevi üstlenir. Ancak tedavinin bütün çiftlerde işe yaraması gibi bir durum söz konusu değildir. Büyük oranda olumlu sonuçlar alınmasını sağlayan bu tedavi içerisinde başarısızlık ihtimalinin bulunduğu da göz önüne alınması gereken durumlar içerisinde yer almaktadır. Aksi takdirde kişiler çok büyük hayal kırıkları içerisinde kalabilirler.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, tüp bebek tedavisi geliştirilen teknikler ve yenilikler doğrultusunda aslında son derece etkili bir yöntemdir. Tedavinin ilk aşamasında yani ilk deneme olarak adlandırabileceğimiz kısımda başarı oranı yüksektir. Bu yöntemi deneyen kadınların yaklaşık %50-55’inde ilk aşamada başarı sağlanabilir ve bu kadınlar hamile kalabilirler.

Ancak ilk denemede başarısız olup daha sonrasında hamile kalan anne adayları da çoğunluktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Sağlıklı Bir Yöntem mi?

Ankara Tüp bebek fiyatları 2024 yılı ücret listesi gibi merak edilen başka bir konu da tüp bebek tedavisinin sağlıklı olup olmadığıdır. Özellikle anne adaylarını doğrudan ilgilendiren bu konu için çiftler pek çok açıdan endişe, kaygı ve merak duymaktadırlar.

Ayrıca endişeler sadece anne sağlığı açısından değil, hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi ve bu süreç sonrasında doğacak olan bebeğin sağlığı hakkında da olmaktadır. Bu konuyu merak eden çiftler için tüp bebek yönteminin öncelikle anne açısından hiç bir sıkıntısının olmadığından bahsedebiliriz. Yani anne adayları açısından tamamen sağlıklı bir yöntem.

Tedavinin bebeğin sağlığına olan etkilerinde ise yine herhangi bir sorun ile karşılaşılmamaktadır. Yani bu yöntem aracılığı ile dünyaya gelecek olan bebekler de tıpkı normal yollar ile yaşanan gebelik sonucunda dünyaya gelen bebekler kadar sağlıklı olmaktadırlar.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Düşünülmelidir?

Tüp bebek fiyatları 2024 yılı ücretlerine geçmeden önce hangi durumlarda tüp bebek tedavisine yönlendirme gerçekleştirileceğinden de söz edelim. Bazı çiftler çok kısa süreçler içerisinde bebek sahibi olmanın normal olduğunu algısına kapılmaktadır. Ancak hamilelik sürecinin başlaması konusunda kişiden kişiye olan hormonal değişkenliğin yanında daha pek çok farklı faktör de işin içerisine dahildir. Bu yüzden çok kısa sürede hamilelik edilememişse bu anormal bir durum olarak kabul edilmemelidir.

Ancak en az 1 yıldır korunmasız ilişki ile devam eden durumlarda gebelik gerçekleşmiyorsa o zaman ilk olarak tüp bebek tedavisinden önce aşılama, yumurta çatlatma gibi tedaviler de uygulanabilmektedir. Bu tedaviler sonucunda da halen gebelik süreci başlamıyorsa o zaman çiftler tüp bebek tedavisine yönlendirilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Düşünülmelidir?

Peki, süreden bağımsız olarak tüp bebek tedavisi hangi durumlarda düşünülmelidir?

 • Fallop tüplerinin tıkanması ya da hasara uğramış olması
 • Daha önce hamilelik durumunu ortadan kaldırmak amacı ile kişinin tüplerini bağlatmış olması ve daha sonrasında yeniden hamile kalmak istemesi
 • Kadın ürüme hücresi olan yumurtalarda meydana gelen sorunlar sonucu
 • Çikolata kisti ya da endometrioma kistleri adı verilen kistlerin oluşması sonucu
 • Spermlerin sayı ya da hareketlerinde meydana gelen yavaşlık ya da hiç sperm olmaması (azospermi) sonucu
 • Aileden gelen herhangi bir kalıtsal hastalık durumunun söz konusu olması sonucu
 • Anne adayının daha önce kansere yakalanmış olması ve bunun sonucunda radyoterapi ya da kemoterapi gibi tedaviler almış olması
 • Kendiliğinden yumurtlamada sorun yaratabilen Polikistik Over Sendromu (PCOS) varlığı,
 • Yumurtalık rezerv azlığı,
 • Kadın ya da erkekte kromozomlarda sorun (kopma, yer değiştirme) varlığı

Yukarıda bahsedilen durumlar yalnızca bir ihtimali simgeler. Her çikolata kisti olan kişinin tüp bebek tedavisine yönlendirilmesine gerek yoktur. Bu durumlar kişinin doğurganlığını doğrudan etkileyecek boyuta gelmiş ise o zaman anne adayının daha doğrusu çiftlerin tüp bebek tedavisine yönlendirilmesi düşünülebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Riskli mi?

Bilindiği üzere her tedavi aslında beraberinde bazı yan etkileri daha doğrusu riskleri de getirmektedir. Bu yüzden tüp bebek tedavisi için tamamen risksiz bir yöntemdir diyemeyiz. Fakat, bazı durumlarda ortaya çıkan riskler de sadece tedaviden kaynaklı riskler değildir.

Bunu biraz açmak gerekirse, anne adayının yaşı, geçirdiği rahatsızlıklar, tüp bebek tedavisine yönlendiren sebep, kilosu gibi pek çok faktör tedavinin riskini artıran sebepler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda bakıldığında tüp bebek tedavisi için tamamen risksiz bir yöntemdir diyememekteyiz. Ancak asla kadının hayatını tehdit eden bir uygulama değildir.

Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi fiyatları 2024 yılı ücretlerinden bahsetmeden önce bir de yukarıda bahsettiğimiz risklerin neler olduğuna göz atalım.

Tüp bebek tedavisindeki en büyük risklerden biri, tedaviden sonra elde edilen gebeliklerin düşük ile sonuçlanabileceği gerçeğidir. Yazının yukarıdaki bölümlerinde bahsettiğimiz gibi bu olasılık kadın yaşı arttıkça artmakla birlikte genç yaş grubunda  muhtemelen %10-15 olasılıkla görülebilir.

Diğer önemli bir risk ise, anne adayının çoğul gebelik yaşayabilme ihtimaldir. Bunun nedeni de, dış ortamda döllenen birden fazla embriyonun anne rahmine yerleştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden özellikle genç ve gebe kalamamak dışında herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kadınlarda bu durumu engellemek adına genelde tek bir embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi önerilmektedir. Ancak kadın yaşı 35 yaş üstünde ise, ya da tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı oldu ise, gebelik şansını yükseltmek için iki embriyo da anne rahmine yerleştirilebilmektedir.

Tüp bebek tedavisinin dikkate alınması gereken risklerinden biri de gebeliğin başlamasından sonra doğumun erken doğum ile sonuçlanma ihtimalidir. Ancak bu risk kendiliğinden elde edilecek gebeliklerle benzer oranlardadır. O yüzden anne adaylarına korkutmadan ama bu konu hakkında da yeterli ve açıklayıcı bilgiler verilmesi gerekmektedir.

Tüp bebek tedavi sürecinde doğurganlık ve tedavinin işe yaramasını sağlamak için yumurtaları büyütmek yani uyarmak adına çeşitli iğneler yapılmaktadır. Ancak bu iğneler bazı kadınlarda yumurtanın fazla uyarılmasına ve bu yüzden de şiddetli ağrı ya da sancıların tetiklemesine sebep olmaktadır.

Risklerden bir tanesi de, tedavi sürecinin bireylerde yarattığı bedensel ve ruhsal sıkıntılardır. Bilindiği üzere tüp bebek, çiftleri hem duygusal hem de bedensel olarak etkilemektedir. Bu yüzden, süreç içerisinde çiftler birbirine karşı duyarlı, anlayışlı olmak durumundadır. Aksi takdirde zaten stresli olan bu dönem içerisinde çok daha zorlu duygu durumları yaşayabilirler.

Bu durumu aşmak ya da tedaviye hazırlanmak için gerekirse psikolojik olarak yardım alınması düşünülmelidir. Bu yardımın tedavi süreci boyunca olumlu etkileri olacağı tavsiye edilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaşa Göre Başarı Oranı

Tüp bebek fiyatları 2024 yılına göre belirlenen tutarlardan bahsetmeden önce ilk olarak tedavi konusunda merak edilen ve sıkça araştırılan bir başka konuya değinelim. Bilindiği üzere tüp bebek tedavisinde ve aslında normal gebeliklerde de yaşın büyük bir önemi bulunmaktadır. Sağlıklı bireylerde erken yaşlarda hamile kalma ihtimali daha yüksek olabilirken, yaş ilerledikçe bu ihtimal de düşmeye başlamaktadır.

Tüp bebek tedavisi için de aynı durumun varlığında bahsedebiliriz. Yani tedaviye ne kadar erken bir sürede başlanırsa, tedavinin işe yarama ihtimali de o kadar yüksek olmaktadır. Buna göre tıbben yaşa göre belirlenmiş olan başarı oranlarını şöyle ifade edebiliriz:

 • 30 yaş altı kadınlarda tüp bebek tedavisinin başarı oranı: % 60 ve üzeri
 • 35 yaşın üzerindeki kadınlarda tüp bebek tedavisinin başarı oranı: % 45-50
 • 40 yaşın üzerindeki kadınlarda tüp bebek tedavisinin başar oranı: % 15-25

olarak belirtilmiştir.

Ancak buna ek olarak şu önemli bilgiyi de aktarmak gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi pek çok kişi tarafından yalnızca bir kez denenebilen bir yöntem olarak algılanmaktadır. Oysa gebelik elde edilemedi ise sayı sınırı olmaksızın, çiftin özellikleri uygunsa tekrar denenebilir. Bu nedenle sonuçta gebeliğe ve doğuma ulaşma ihtimali tek denemeye göre daha fazla yükselir. Örneğin tedaviyi 4 kez uygulamış çiftlerde başarı oranı yani toplamda gebelik ihtimalinin % 90’lara kadar çıktığını söylemek mümkündür.

Tüp Bebek Tedavisini Olumlu Etkileyen Etmenler

Tüp bebek tedavisinin başarılı olmasını ya olmamasını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Ki bu faktörlerin hemen hemen hepsi doğrudan anne adayı ile ilgilidir diyebiliriz. Bu faktörleri aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

 • Tüp bebek tedavisi için en etkili faktör anne adayının yaşıdır. Bu yüzden tedaviye ne kadar erken yaşta başlanırsa olumlu sonuç alınması o kadar yüksektir.
 • Tüp bebek tedavisinde annenin yumurta rezervi de son derece önemli bir etkendir.
 • Annenin kilosu, tüp bebek tedavisini etkileyen faktörler içerisinde yer alır. Eğer anne fazla kilolu ise tedaviye başlamadan önce mutlaka kilo vermeli, eğer çok zayıfsa da tedaviye başlamadan önce mutlaka ideal kiloya ulaşmalıdır. Aksi takdirde tedavi sürecinde buna bağlı olarak olumsuzluklar ile  karşılaşılabilir.
 • Annenin alkol ya da sigara kullanıyor olması da tedaviyi olumsuz olarak etkileyecek sebepler arasında yer almaktadır. Tedaviye başlamadan önce annenin bu zararlı alışkanlıklarından kurtulması ve tedavi süresince de bunlardan uzak durması tavsiye edilir. Aksi takdirde tedavinin başarısız olma ihtimali yükselebilmektedir.
 • Annenin üreme organlarındaki doğuştan var olan anormalliklerde (rahim içi perde, çift rahim, tek boynuzlu rahim vb) ve rahim içine baskı yapan myoma uteri varlığı da  gebe kalma ihtimali düşebilir ya da gebelik sırasında düşük ve erken doğum riski artabilir.
 • Annenin yeme alışkanlıkları tedavi esnasında bu yönteme olumluluk katacak faktörlerdir. Bu yüzden anne adayı tedavi süresince yediklerine dikkat etmeli ve akdeniz mutfağı ağırlıklı, zeytinyağlı yemeklerle  beslenmelidir.
 • Babaya bağlı faktörlerde de babanın sperm sayısı ve sperm kalitesinin yüksek olması önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

Tüp bebek tedavisinin genel anlamda ne kadar sürebileceği konusunda kesin bir açıklama yapmak doğru olmaz. Çünkü bilindiği üzere tedavi tekrarlayabilen süreçlerden oluşmaktadır. Bu durumda, kişiye bağlı faktörler işin içine dahil edildiğinde buna göre bir yanıt verilemez diyebiliriz. Ancak tek bir tedavinin uygulanma süresinden bahsedecek olursak bunun için belirlenen süreç yaklaşık olarak 2.5-3 haftadır  diyebiliriz.

Bu süre içerisinde ultrasonogarfi ve kan testi, yumurta toplama ve embriyo transferi için merkeze gelmek gerekmekte ancak bunun dışında yatarak takip durumu söz konusu olmamaktadır.

Tüp Bebek Fiyatları 2024

Tüp bebek fiyatları 2024 yılı dahilinde en çok araştırılan konulardan biri olmuştur. Ancak bu konu hakkında kesin fiyat vermek doğru olmayacaktır. Çünkü her kliniğin kendine özgü bir fiyat listesi olabilmekte ve bu fiyatlar şehirden şehire göre de farklılık gösterebilmektedir.

Ayrıca fiyatlar içerisine pek çok faktör dahil olabilmektedir. Tedavi esnasında uygulanan yöntemlerde farklılıklar da söz konusu olabilmektedir. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda fiyat hakkında kesin bir bilgi vermek doğru olmaz.

Üstelik tedavi ilk aşamada olumlu olarak sonuçlanmayabilir ve kişiler yeniden tedaviye devam edebilir. Bu doğrultuda fiyatlar açısından farklılıklar söz konusu olacaktır.

Fakat yine de tedavi açısından ortalama bir fiyat aralığı verilecek olursa bunun yaklaşık olarak 45-60.000 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıntılı bilgi ve fiyat öğrenmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Ankara tüp bebek tedavisi arayışlarınız da sizlere profesyonel olarak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

İletişim Bilgileri

Yazar: Prof. Dr. Mehtap Polat
Telefon: +90 530 011 41 33
E-Posta: [email protected]

Prof. Dr. Mehtap Polat

18 yılı aşkın meslek hayatım boyunca mesaimin neredeyse tama yakını bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yönelik tedavilerle geçti. Çocuk isteği olan ve tedavi gereği olan çiftlerin bu süreçte ne kadar kırılgan, naif ve hassas olduklarının farkındayım. Bu nedenle hastalarımla yaptığım ilk görüşme anından itibaren, kendilerine olabilecek en yüksek başarı oranını sunmak için bilimsel veriler ışığında güncel, kaliteli, özenli ve çifte özel bireyselleştirilmiş tedavi uygulamanın gayreti içindeyim..

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. ben 26 yaşındayım bana erken menepoz teşhisi konuldu yumurtalık rezervelerim az bir yumurtalığım tek var tüp bebek yaptırabilirmiyim

  1. İlaçsız kendiliğinden adet olabiliyorsanız , tüp bebek tedavisi denenebilir. 0530 011 41 33 numaralı telefondan detayları sorabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu