Yazılar

PCOS Nedir

Son yıllarda Polikistik Over Sendromu görülme sıklığı neden ile doğurganlık olumsuz yönde etkileniyor. Ayrıca pek çok farklı hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan bir kadın hastalığıdır. Genellikle üreme döneminde olan kadınlar arasında çok yaygın olarak görülen Polikistik Over yumurtlama bozukluğu oluşumuna neden olur. Ve kısırlığa zemin hazırlar. Pcos tedavi edilmediği takdirde ilerleyerek hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa neden olabilir.

Polikistik Over Sendromu Hastalığı Nedir?

Yumurtalıklarda bulunan küçük boyutlu ve iyi huylu çok sayıda kistin oluşumu ile gelişen Polikistik Over, adet düzensizliği ile beraber kendini belli eden bir hastalıktır. Buna ilaveten kilo artışı, beden genelinde tüylenme, sivilce oluşumu ile pek çok rahatsızlıklara neden olan bir kadın rahatsızlığıdır. Yumurtalıklarda oluşan kistler sebebiyle yumurtlama döngüsü bozulur. Bu hastalığa sahip olan bayanlarda çocuk sahibi olamama sorunu ortaya çıkar.

Yumurtalıklarda çok sayıda olan kist, hormonal yapıyı bozarak vücutta tüylenme, sivilce oluşumuna sebep olur. Dış görünümü bozarak yaşam kalitesini ve görünüşü olumsuz yönde etkiler. Bu hastalık kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çok ciddi bir hastalık olan Polikistik Over Sendromu uzun bir süre tedavi edilmezse karaciğerde yağlanma diyabet, hipertansiyon, kısırlık, depresyon ve uyku apnesi gibi birçok önemli soruna neden olabilir.

Polikistik Over Sendromu’ nun Belirtileri

Hastalık başlangıç döneminde genellikle belirti vermemekle beraber süreç ilerledikçe bir takım semptomlar kendini belli etmeye başlar. Semptomlar kişiden kişiye değişiklik gösterse de çoğu zaman kadında görülen ortak belirtiler şu şekilde yer alır.

  • Adet düzensizliği ve ciltte lekelenmeler
  • Kilo artışı ve tüylenme
  • 2 adet döngüsü arasında görülen zamansız kanamalar
  • Hamile kalamama
  • Yüz ve sırt bölgesinde sivilcelenme
  • Seste kalınlaşma ve saç dökülmesi
  • Göğüslerde büyüme ya da küçülme ve hassasiyet

Belirtilmiş olan bu semptomlar Polikistik Over Sendromunun en sık görülen belirtileridir. Bunlarda bilinen en yaygın görülen sorun ise adet düzensizliği olmasıdır. Özellikle 13 yaş ile 19 yaş arasında bulunan genç kızlarda ilk adet döneminden sonra tekrar adet görememeye başlaması, bunun beraberinde aşırı kıllanma olması ve sivilcelenme şeklinde olması hastalığın kendisini gösterme belirtileridir. Bu hastalık daha ileriki yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Polikistik Over Sendromunun Sebebleri

Polikistik Over Sendromunun neden olduğu tam olarak bilinmiyor. Bununla beraber ortaya çıkışında çevresel ve genetik faktörlerin etkili olduğu belirtilir. Hastalığın oluşumunda ailesel yatkınlık çok önemlidir. Aile içerisinde kadın kuşaklarda, Polikistik Over hikâyesi bulunan kişiler var ise bu hastalığa yakalanma olasılığı diğer bireylere oranla daha fazladır. Buna ilave olarak obezite de bu hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan etkenler arasında yer alır.

Aşırı kilo ve buna bağlı olarak oluşacak insülin direnci olan kanda, insülin hormonu düzeyinin yükselmesine sebep olur. Ve bu da bedende androjen hormonu sentezini fazlalaştırır. Sonuç itibarı ile cinsiyet hormonlarının bedendeki dengesi bozulur. Yumurtlama bozuklukları ve yumurtlayamama sorunu ortaya çıkar.

Polikistik Over Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

Polikistik Over Sendromu tanısı radyolojik görüntüler ve hastanın hikâyesi ayrıntılı bir şekilde araştırılarak doktor tarafından konulur. Normalinden erken veya geç adet olan kişilerde tüylenme, aşırı saç dökülmesi gibi sorunlar meydana gelir. Hastanın pelvik veya vajinal ultrasyon eşliğinde yumurtalıkları ve rahmi ayrıntılı bir şekilde incelenmesi yapılır.

Genellikle âdetin 3. gününde yapılacak olan kan testi sonucunda hormon düzeyleri ölçülerek bütün bu tanı testlerinin eşliğinde hastalığın adı konulur. Bu gibi rahatsızlığı olan hastalarda özellikle hormon testinde yumurtlama döngüsünü düzenleyen FSH ve LH hormon seviyelerinin normalin dışındadır. Bunun beraberinde ostrojen hormonu düzeyinin düşük olduğu, erkeklik hormonu düzeylerinin ise normalden yüksek olduğu görünebilir.

İletişim Bilgileri

Yazar: Prof. Dr. Mehtap Polat
Telefon: +90 530 011 41 33
E-Posta: [email protected]

Prof. Dr. Mehtap Polat

18 yılı aşkın meslek hayatım boyunca mesaimin neredeyse tama yakını bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yönelik tedavilerle geçti. Çocuk isteği olan ve tedavi gereği olan çiftlerin bu süreçte ne kadar kırılgan, naif ve hassas olduklarının farkındayım. Bu nedenle hastalarımla yaptığım ilk görüşme anından itibaren, kendilerine olabilecek en yüksek başarı oranını sunmak için bilimsel veriler ışığında güncel, kaliteli, özenli ve çifte özel bireyselleştirilmiş tedavi uygulamanın gayreti içindeyim..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu