Yazılar

Tüp Bebek Tutma Belirtileri

Tüp bebek tedavisinde ilk önce embriyo transferi yapılmakta ve bu embriyo transferinin, anne adayında tutunup tutunamayacağı yaklaşık 9-11 günlük bir sürecin ardından belli olmaktadır. Yaklaşık 9-11 günün ardından yapılan kanda gebelik testinde kesin sonucu öğrenebilmek mümkün olmaktadır. Eğer embriyonun yerleştirilmesinden 2 hafta sonra yapılacak olan gebelik ve kan testleri, pozitif sonuç verirse bu, anne adayının tüp bebek tedavisinin ilk aşamasını başarıyla tamamladığı anlamına gelmektedir. Bu bağlamda embriyo transferinin ardından anne adaylarımız çeşitli tüp bebek tutma belirtileri yaşayabilir ve bu belirtiler de gebelik sürecinin başladığının kanıtı olabilmektedir.

Anne adayları, tüp bebek tedavisi sürecinde henüz test sonuçlarını öğrenmeden önce dahi çeşitli belirtiler gösterebilmekte ancak özellikle 2 haftadan sonraki süreçte bu tutma belirtileri çok daha belirgin bir şekilde anne adaylarımızda görülmeye başlamaktadır. Tüp bebek tutma belirtileri arasında ilk süreçte gözlemlenebilen belirtiler, sırt ve bel ağrıları, karın ağrısı, sancı ve bulantı olarak gözlemlenebilmektedir. Bazı adaylarımızda ilk aşamada bu tutma belirtileri meydana gelmeyebilir ancak bu korkulacak veya endişe edilecek bir durum değildir. Bu belirtiler yaşanmasa dahi embriyo rahime yerleşebilmekte ve gebelik süreci başlayabilmektedır. Bu nedenle kişilere göre bu belirtiler hiç görülmeyebilmektedir.

Bu ilk belirtilerin yanı sıra, ilerleyen süreçte doğal gebelik ve tüp bebek gebeliklerinin hamilelik belirtileri benzerdir. Tüp bebek tedavisinde embriyonun rahime yerleşmesinden sonra genellikle kişilerde meydana gelen erken dönem tüp bebek tutma belirtileri şunlar olarak karşımıza çıkabilmektedir;

  • Pelvik rahatsızlık ve hafif krampların yaşanması
  • Mide bulantısı
  • Göğüslerde gerginlik ve hassasiyet yaşanması durumu
  • Psikolojik ve ruhsal değişimler ve dalgalanmalar
  • İlk dönemlerde en çok yaşanan durum olan sabah bulantılarının yaşanması

Transferden Sonra Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Tüp bebek tedavisinde, çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarımızın rahmine, tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolar transfer edilmekte ve bu transferin ardından, embriyonun rahimde tutunma ihtimalini yükseltebilmek adına çeşitli hormon takviyeleri de yapılarak  süreç sonlandırılmaktadır. Embriyo, rahime yerleştirildikten sonra eğer anne adaylarımızın bu süreci olumlu yönde ilerler ve embriyo rahime tutunmayı başarırsa, ilk iki haftalık süreçte anne adaylarımızda çeşitli hamilelik belirtileri baş gösterebilmektedir. Bu belirtiler, kesin hamilelik belirtisi olamayabilse de iki haftalık sürecin ardından yapılan testlerin pozitif çıkması, hamileliğin kesinleştiği anlamına gelmektedir.

Transferden sonra hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Sorusu, özellikle tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok merak ettiği sorulardan birisidir. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi gerçekleştirildikten sonra, embriyonun rahime tutunması ve hamileliğin başlaması sonucunda anne adayları, ilk 2 haftalık süreçte çeşitli hamilelik belirtileri yaşamaya başlamaktadırlar. Bu ilk iki haftada meydana gelen birkaç fiziksel belirti, en erken hamilelik belirtileri olarak görülmekte ve hamileliğin ilerleyen sürecinde bu belirtiler daha da yaygınlaşarak, hamilelik ile birlikte artan çeşitli hormonlar sayesinde daha net ve fazla hissedilmeye başlanmaktadır. Erken gebelik belirtileri olarak ifade edilen bu belirtiler, bazı kadınlarda hiç görülmeyebilir veya çok az belirtilere sahip olabilir. Bu nedenle ilk 2 haftada ve ilk 1 aylık süreçte anne adayımızın hiç hamilelik belirtisi göstermemesi de mümkündür. Tüp bebeğin tutma belirtileri çoğu zaman fark edilemeyecek kadar az olduğu için gebelik olumlu olsa da belirti gözlemlenmeyebilir ve bu nedenle belirti göstermediğiniz için üzülüp moralinizi bozmamanız gerekmektedir.

2 Embriyo Transferi Tutma Şansı

Tüp bebek tedavisi sürecinde, anne adayının rahmine transfer edilen embriyo sayısının artması, gebelik şansını da arttırmakta, yani anne adayına transfer edilen embriyo sayısı, bu tedavinin başarı şansı konusunda oldukça önem taşımaktadır. Tek embriyo transferi ile yapılan tüp bebek tedavisinde, anne adayının yaşı 30 yaş altında ise, blastokist aşamasında 5. Gün embriyo transferi ile  yüzde 50-55 gibi bir başarı oranı mevcutken, 2 embriyo transferi tutma şansı yaklaşık yüzde 55-60’lar civarında olmaktadır. Ancak birden fazla embriyo transferi, anne çoğul gebeliklerin oluşma ihtimalini de önemli derecede arttırdığı için anne adaylarının ve bebeklerin sağlığı açısından büyük ve ciddi riskler taşımakta ve düşüklere sebep olabilmektedir.

Bu nedenle günümüzde embriyo transferi sınırlandırılmış ve 35 yaşının altındaki kadınlarda, birinci ve ikinci tüp bebek denemelerinde 1 embriyo transferi yapılırken, üçüncüden sonraki denemelerde ise 2 embriyo transferine izin verilmektedir. 35 yaşın üstündeki anne adaylarımızın tüp bebek tedavisinde ise yine tek seferde en fazla 2 embriyo transferi ile bu tedavi sınırlandırılmaktadır.

Tüp Bebekte 7. Gün Belirtileri

Tüp bebekte 7. Gün belirtileri, tutunan embriyoların sebep olduğu ve sizleri çocuk sahibi yapacak olan çeşitli belirtilere sahip olabilmektedir. Ancak bu belirtiler çoğu zaman fark edilemeyecek düzeyde olabileceği için belirti yaşanmaya bilmektedir. 7. Günde sırt ve bel ağrıları, karın ağrısı ve bulantı görülebilmektedir.

Mehtap Polat web sitesini ziyaret ederek tüp bebek ile gebelik konusunda aklınıza takılan ve merak ettiğiniz her konuda en doğru ve ayrıntılı bilgiyi alabilir, tüp bebek tedavisi ile ilgili en doğru bilgileri öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Telefon İletişim Instagram İletişim Whatsapp İletişim