Yazılar

Tüp Bebek Tedavisine Çiftler Nasıl Hazırlanmalı?

Tüp bebek son 40 yılda, tıp açısından en başarılı yöntemlerden biri haline gelmiş ve hızla gelişerek bu başarısını ilerleyen zamanlarda milyonlarca çift üzerinde göstermiştir. Normal yollarla bebek sahibi olamayan kişilerin tercih ettiği bu yöntem hakkında kişilerin merak ettiği birçok soru bulunmaktadır. Bu sorulardan bazıları, yöntemin içeriği, tedavi süreci ve tüp bebek tedavisine çiftler nasıl hazırlanmalı gibi konular üzerinedir. Yazı içerisinde bu soruların cevapları için ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Tüp Bebek Nedir?

İlk olarak bu tedavi yönteminden kısaca bahsedelim. Tüp bebek; normal yolla çocuk sahibi olamayan kişiler için sağlanan bir tedavi yöntemidir diyebiliriz. Normalde gebelik için, erkek sperminin kadının yumurtasına ulaşması ve o yumurtayı dölleyerek gebelik sürecini başlatması  beklenir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu durum sağlanamadığında ya da gebelik aşamaları konusunda sorunlarla karşılaşıldığında alternatif bir yöntem olan tüp bebek tedavisinin denenmesi tavsiye edilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek tedavisine çiftler nasıl hazırlanmalı sorusundan önce yöntemin nasıl uygulandığından da kısaca bahsedelim.

Tüp bebek tedavisinde ana yöntem; erkek ve kadın üreme hücrelerini, dışarıdaki ortam içerisinde döllemekten geçer.

Erkek ve kadından alınan üreme hücreleri uygun sıcaklık ve koşullara sahip özel bir ortam olan inkübatör dediğimiz cihazlar içerisinde mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi sonrasında bir süre bekletilir. Bu sürenin sonunda yumurtaların yaklaşık olaran %80’ninde döllenme söz konusu olur. Döllenen yumurtalara, o noktadan itibaren embriyo ismi verilir ve döllenme işlemi sonrasında laboratuvar ortamında gelişimi takip edilen embriyo, uygun metotlar ile kadın rahmine yerleştirilir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Çiftleri Hazırlama Süreci

Muayeneler sonucu normal yol ile gebe kalamayan kadınlar için alternatif bir yol olarak tüp bebek tedavisi önerilir. Ancak bu tedavi yöntemini çiftlerden her iki tarafın da kabul etmesi gerekmektedir. Bu konuda bilgi eksikliğinden kaynaklı olarak bazı çiftler için itiraz durumu söz konusu olabilir. Ancak uzman doktor tarafından gerekli ve açıklayıcı bilgiler verilerek, çiftler bu başarılı yöntem konusunda ikna edilebilir. Bu da tüp bebek tedavisine çiftler nasıl hazırlanmalı sorusunun ilk basamağını oluşturur.

Çiftlere Tedavi Hakkında Bilgilendirme Yapılmalı

Tüp bebek tedavisine çiftler nasıl hazırlanmalı sorusunun ikinci aşaması, bu tedaviyi kabule geçmiş kişiler içindir. Her ne kadar çiftler konu hakkında bilgi sahibi olsalar da, bir uzman tarafından tedavi yöntemi ve süreci konusunda detaylı- açıklayıcı bilgiler almalıdırlar. Bu noktada alanında uzman olan doktorun sürecin zor ve kolay aşamalarını tek tek açıklaması ve bu konuda ayrıntılı bilgiler vermesi gerekmektedir.

Çiftlere Tedavi İçin Gerekli Testlerden Bahsedilmeli

Tüp bebek tedavisine çiftler nasıl hazırlanmalı sorusu için bir sonraki aşama, tedavi konusunda bilgi sahibi olan çiftlere, tedavi için gerekli olan testlerden bahsedilmesidir. Bilindiği üzere bu tedavi başlangıcında çiftlerin bazı testlerden geçmesi gerekmektedir. Bu testlerin içeriği, hangi anlamda fayda sağlayacağı gibi konularda akıllardaki soru işaretleri giderilmeli ve böylece çiftlere güven verilmelidir.

Tedavi Konusundaki Başarı ve Başarısızlık Oranlarından Söz Edilmeli

Tüp bebek tedavisine çiftler nasıl hazırlanmalı sorusunun en önemli adımlarından biri de bu tedavinin başarı ve başarısızlık oranlarından bahsetmektir. Yapılan muayeneler dikkate alınarak, tedavinin başarı oranı dahilinde, bu yöntemin çiftler açısından ne kadar başarılı olabileceği belirtilmeli ancak hangi sebeplerden dolayı başarısız olma ihtimallerinin bulunduğundan da bahsedilmelidir. Çoğu kişinin tek umut olarak gördüğü bu tedavi yöntemi için başarısızlık olasılığının bilinmesi, kişileri en azından böyle bir ihtimalin varlığına hazırlar.

Tüp Bebek Tedavisine Başlamadan Önce Gerekenler Hakkında Konuşulmalı

Tüp bebek tedavisine çiftler nasıl hazırlanmalı sorusu için son adım, çiftlere bu tedavinin başarı oranını artıracak durumlardan söz edilmesidir. Örneğin; gebe kalmak isteyen anne adayı kilolu ise, fazla olan kilolarını vermesi tedavinin başarı oranını artıracaktır.

Aynı şekilde anne adayının alkol ya da sigara kullanması ise tedavideki başarı oranını düşürecektir. Bu yüzden bu konular hakkında detaylı bilgiler verilmesi ve çiftlere soruları konusunda net açıklamalar yapılması tedavi başlamadan önce çiftleri bu yönteme güven duymaya sevk edecektir. Ayrıca tedavi süresince de aşamalar ve gerekli olan testler açısından açıklamalar yapılmalı ve çiftlere bu konu hakkında manevi destek sağlanmalıdır.

İletişim Bilgileri

Yazar: Prof. Dr. Mehtap Polat
Telefon: +90 530 011 41 33
E-Posta: [email protected]

Prof. Dr. Mehtap Polat

18 yılı aşkın meslek hayatım boyunca mesaimin neredeyse tama yakını bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yönelik tedavilerle geçti. Çocuk isteği olan ve tedavi gereği olan çiftlerin bu süreçte ne kadar kırılgan, naif ve hassas olduklarının farkındayım. Bu nedenle hastalarımla yaptığım ilk görüşme anından itibaren, kendilerine olabilecek en yüksek başarı oranını sunmak için bilimsel veriler ışığında güncel, kaliteli, özenli ve çifte özel bireyselleştirilmiş tedavi uygulamanın gayreti içindeyim..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu