Yazılar

Myom Nedir?

Myomlar rahimin kas tabakasından kaynaklanan ve hemen daima iyi huylu tümörlerdir. Rahimin dışına doğru (subseröz) büyüyebilecekleri gibi, sadece rahim kas tabakası içinde (intramural)  yer alabilirler,   rahim iç boşluğuna doğru (submüköz) büyüyebilirler ya da bunların kombinasyonları halinde olabilirler.

Myomlar kadınlarda ağrılı adet kanamaları, karın içi basınç ve ağrı hissi yoğun uzamış gibi bulgular sebep olur. Bu da bayanların yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Ayrıca kısırlık yaşayanlar ve gebelik gibi durumlarda olumsuz sıkıntılarda da karşımıza çıkabilen minyonların, tedavilerinin bireye özel belirlenmesi oldukça önemlidir.

Hastalığın ilaçla tedavisi mümkün olmasa da cerrahi tedavi yöntemlerinden çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. Kadınlarda çok rastlanılan myomlar rahim kas dokusunda, büyük çoğunluğu kanserojenik özellik taşımayan karın içi tümör çeşitleridir.

Myomlar Kimlerde Ne Sıklıkta Olur?

Myomlar çoğunlukla üreme çağındaki bayanlarda görülür. Bununla beraber görülme sıklıkları ilerleyen yaşla birlikte artmaya başlar. Adet görmeden önce genç kızlarda görülmekle beraber adolesanlarda yani ergenlik döneminde genç kızlarda belli olguları bulunur.

Kadınların yaklaşık olarak %30-40’ında görülmektedir. Kadınların yaşamlarının bir döneminde myom görülme oranı yaklaşık %70 – %80 gibi bir aralıktadır.

Myom Riskini Artıran Bazı Faktörler

Doğum hikâyesi: bir ya da birden fazla doğum yapmış olmak myom gelişme riskini oldukça aza indirir. Doğum yaşı da çok önemlidir. Yaşı ilerlemiş olan ve doğum gerçekleştiren kadınlar içerisinde myom görülme oranı erken yaşlarda doğum yapan kadınlara oranla daha azdır.

  • Irk: Siyah tenli kadınlarda beyaz tenli kadınlara göre 2-3 kat daha fazla görülme olasılığı vardır.
  • İlk âdetin erken olması: Çok erken yaşta başlanması myom görülme riskini fazlalaştırır.
  • Şişmanlık: Myom ile kilolu olmanın arasında ilişki tam olarak net değildir. Doğru bir ilişkiden ziyade dolaylı bir ilişki olduğu düşünülür.
  • Beslenme alışkanlıkları: Kırmızı et tüketimi çok olanlarda A ve D vitamini eksikliği, alkol özellikle de bira alımı myom oluşma riskini artırır.
  • Genetik alakalı etkenler: Ailesinde myom olan bayanlarda daha yüksek oranda milyon görüldüğü belirlenmiştir.

Myomun Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır ve Tanısı Nasıl Konulur?

Myomların tanısı kadın doğum doktorunun muayenesi ve çekilen ultrason tanısıyla konulur. Myomun boyutu ve yerleşim yerleri ultrasonografi görüntüleme cihazı (ultrason) sayesinde belirlenir. Myomun daha iyi görüntülenmesi için bazı yöntemler vardır. Ne kadarının rahimin iç kısmında ne kadarı kaç tabakasında olduğunu anlamak adına salin, infüzyon, sonografi denilen yöntem ile tam olarak görüntülenir.

Bu yöntem ile rahimin iç kısmına ince bir kanülle giriş yapılarak sıvı verilir. Sıvı verildikten sonra ultrasyon eşliğinde görüntülenir. Bu şekilde myomun yeri ve yerleşim alanı gözlemlenir. Doktor gerekli görürse, şayet birden fazla olan myom varsa, myom haritalaması için manyetik rezonans görüntülemede yapılabilir.

Myom Tedavisi Nasıl Yapılır ve Yöntemleri Nelerdir?

Myomlar hastanın yaşı bebek isteme durumu ve myomun yerleşimi sayısı Lopez Lokasyonu gibi durumlar değerlendirildikten sonra tedavi başlanır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken myom tedavisinin kesinlikle kişiye özel planlanması gerektiğidir. Bir hastaya iyi gelen bir uygulama başka bir hasta için aynı sonuç vermeyebilir.

Myom tedavisi için kullanılan yöntemler içinde myomların büyümesini durduran ve yok eden bir ilaç tedavisi henüz bulunmamaktadır. İğne tedavisi GnRH (Gonadotropin Salıverici Hormon) analogları uygulanmakla beraber devamlı bir tedavi şekli değildir. Bu ilaçlar geçici menopoz durumu yapabilir. Menopoz belirtileri dışında kemik erimesine neden olabilirler. Ve kullanım süresi olarak 6 aydan fazlası tavsiye edilmez.

Bu operasyon öncesi myom boyutunu küçültmek hastadaki kansızlık sorununu gidermek için uygulanır. Bazı myom boyutu küçük olan kişilerde 3 ya da 6 aylık aralar ile takip edilmesi uygundur. Ameliyata karar verilmesinden sonra açık olarak laparotomi, kapalı olarak ise laporoskopi rahim içi yerleşimli myomlarda histeroskopik yöntemle myomlar alınır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Telefon İletişim Instagram İletişim Whatsapp İletişim