Yazılar

Klinefelter Sendromu

Erkeklerde doğuştan var olan kromozomal sorunlardan biri de Klinefelter Sendromu olarak bilinir. Bilindiği üzere erkeklerde X ve Y kromozomları vardır. Bunlar  cinsiyeti belirlerken, aynı zamanda da doğurganlığı da yakından ilgilendirmektedir. Klinefelter sendromunda ise fazladan bir X kromozomu daha bulunmaktadır ve kromozom dizilimi 46,XY şeklinde olması gerekirken, 47, XXY şeklinde olmaktadır.

Klinefelter Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Esasen Klinefelter sendromu belirtileri çocukluk yaşlarda çok fazla ortaya çıkmaz. Ancak ergenlikten itibaren belirtiler başlayabilir.  Klinefelter sendromunu düşündürebilecek olan belirtiler;

  • Testislerin normalden daha küçük olması
  • Ergenlik döneminde kıllanmanın az olması,
  • Kaslarda zayıflık,
  • Jinekomasti yani erkeklerde göğüs büyümesi sorunu,
  • Kalça ve karın bölgesinde yağlanma,
  • Boya göre uzun kollar ve bacaklar,
  • Yaşıtlara göre daha uzun boy,
  • Cinsel isteksizlik veya cinsel işlev bozuklukları,
  • Depresyona meyil,
  • Çocuk sahibi olmakta sıkıntı

Klinefelter Sendromu Olanlarda Çocuk Sahibi Olma

Klinefelter Sendromu, doğuştan gelen bir kromozomal aykırılıktan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle ilaç tedavisi yoktur.  Bu sendroma sahip olan erkeklerde, nadir olan mozaik Klinefelter durumu dışında meniye sperm çıkışı olmaz. Yani azospermi varlığı söz konusudur. Bu nedenle Klinefelter Sendromu olan erkeklerin, çocuk sahibi olması için tek yol tüp bebek tedavisi yapılmasıdır.

Klinefelter Sendromu Varlığında Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi kapsamında eşin yumurtalarının büyütülmesinin ardından erkeğe mikro-TESE yapılarak testislerden alınan parçalarda sperm varlığı araştırılmaktadır. Sendrom kromozomal aykırılıktan dolayı geliştiği için, ilaç ile tedavisi yoktur.

Tüp bebek tedavisi ile, testis dokusuna mikroskobik gözlem altında yapılan TESE yöntemi ile sperm elde edilmesi sağlanarak çiftin çocuk sahibi olması söz konusu olabilir. Mikro-TESE işleminin tecrübeli bir elde yapılması, testis dokusunda tek bir alandan değil çoklu bölgeden örnekler alınması sperm çıkma ihtimalini yükseltmektedir. 

Klinefelter sendromu varlığında sperm bulunma ihtimali %55’ler civarında olmaktadır. Biz de Klinefelter Sendromu’na sahip hastalarımızın sonuçlarını derlediğimiz  Dünyadaki en geniş 3. seriyi yurtdışı saygın bir dergide yayınladık.

İletişim Bilgileri

Yazar: Prof. Dr. Mehtap Polat
Telefon: +90 530 011 41 33
E-Posta: [email protected]

Prof. Dr. Mehtap Polat

18 yılı aşkın meslek hayatım boyunca mesaimin neredeyse tama yakını bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yönelik tedavilerle geçti. Çocuk isteği olan ve tedavi gereği olan çiftlerin bu süreçte ne kadar kırılgan, naif ve hassas olduklarının farkındayım. Bu nedenle hastalarımla yaptığım ilk görüşme anından itibaren, kendilerine olabilecek en yüksek başarı oranını sunmak için bilimsel veriler ışığında güncel, kaliteli, özenli ve çifte özel bireyselleştirilmiş tedavi uygulamanın gayreti içindeyim..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu