Yazılar

Kişiye Özel Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, ilk uygulanmaya başladığı yıllardan bu yana tüm yönüyle oldukça önemli bir gelişim göstermiş ve artık günümüzde oldukça yüksek gebelik oranları ile bu tedaviden sonuç alabilmek mümkün hale gelmiştir. Ancak özellikle günümüzde tip bebek için kişiye özel tedavi planları ön plana çıkmaya başlamış ve bu hususta da tüp bebek tedavisi düşünen kişiler, kişiye özel tüp bebek tedavisi nedir? Sorusunun cevabını merak edip araştırmaya başlamıştır.

Kişiye özel tüp bebek tedavisi, bir yıl boyunca korunmasız bir şekilde ve önemli tarihlere dikkat ederek ilişkiye girmiş ancak gebelik yaşayamamış olan çiftlerin çeşitli noktalarda incelenmesi üzerine şekillenen bir tedavi yöntemidir.

Muayeneler ile gerçekleştirilen incelemeler ve testler ile birlikte, sperm testleri, hormon analizleri gibi gebelik için son derece mühim hususların değerlendirilmesi ve sorunların tespit edilerek bu sorunlara odaklanarak gerçekleştirilen planlar dâhilinde çiftlere kişiye özel tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

Kişiye özel tüp bebek tedavisinin en önemli avantajı, yumurta büyütme için her hasta için aynı ve tek yöntemin uygulanmaması kişiye özel şemanın belirlenmesidir. Kişiye özel tüp bebek tedavisi, tedavi gören kişilerin pek çok açıdan değerlendirilerek kendileri için özel olarak belirlenen planlar çerçevesinde gerçekleştirilmekte, özellikle bu hususta kadınların;

  • Yumurtalıklarının durumu
  • Yaşı
  • Kilosu, boyu yani vücut kitle indeksi
  • Daha önce almış olduğu tedaviler
  • Hormonal özellikler
  • İnfertilte süresi

gibi durumlara bağlı olarak bir tedavi belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Bu sorunun yanıtını kısaca özetlemek gerekirse; Kişilerin tüm faktörleri dikkate alınarak en doğru ve en verimli bakımı sağlamak ve beraberinde hastanın tüp bebek tedavisine en iyi yanıtı vererek hem en güvenli hem de başarı ihtimali en yüksek tüp bebek tedavisinin uygulanmasıdır.

 

Kişiye Özel Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

 

Kişiye özel tüp bebek tedavisi nasıl olmalıdır? Sorusuna yanıt olarak; Bu hususta tüp bebek tedavisi için seçilen tedavi protokollerinin hastaların özelliklerine göre değişmesi gerekmektedir. Yumurtalık rezervi iyi olan kişilere uygulanacak olan yaklaşım ile yumurtalık rezervi az olan kişilere uygulanacak yaklaşımın farklı olması, sonuçların da olumlu olma şansını oldukça etkilemektedir.

Bu nedenle de örneğin yumurtalık rezervi çok olan hastalarda olabildiğince düşük doz iğne tedavisi ile kontrollü olarak çok yumurta almak ve oluşan embriyolar içerisinde en kalitelilerini seçmek yumurta rezervi yüksek olan kişiler için gebe kalma ihtimalini oldukça yükseltmektedir.

Yumurtalık rezervi az olan kadınlar içinse olabildiğince fazla yumurta eldesi sağlayacak uygun protokolün seçimi başarı şansını etkileyecektir.  Tüm işlemlerin ardından bazen istenilen kalitede embriyo elde edilmeyebilmekte, bu durumda da devreye kişiye özel başka tedavi prosedürleri girmektedir. Tüm bu hususta hem çiftlerin fikirleri hem de sahip oldukları özelliklere uygun gelişmiş teknolojik ve etkili yöntemleri belirleyip uygulamak bu tedavinin amacıdır. Tüp bebek tedavisi genel hatlarıyla şu 3 aşamadan oluşmaktadır;

  • Yumurtalıkların uyarılması ve ardından büyütülmeye başlanması
  • Yumurtaların toplanarak erkeğin spermi ile birleştirilmesi ve embriyoların gelişiminin yakından takip edilmesi
  • Kaliteli bir embriyo oluşumu elde edilerek embriyoların rahim içine transfer edilmesi

İşte bu 3 adım için kişiye özel tüp bebek tedavisi ile kişilere en uygun yöntem veya yöntemlerin belirlenmesi, gebelik oranını çok önemli ölçüde arttırmaktadır.

 

Kişiye Özel Tüp Bebek Tedavisinin Önemi Nedir?

 

Günümüzde tüp bebek tedavisinin seyrini değiştiren önemli çalışmalar ve yöntemler bulunurken, özellikle kişiye özel tüp bebek tedavisi, yüksek başarı oranlarının elde edilebilmesi adına son derece önemli bir yere sahiptir. Tüp bebek tedavisi düşünen kişiler de bu hususta kişiye özel tüp bebek tedavisinin önemi nedir? Sorusunun cevabını bir hayli merak etmektedir.

Öncelikle daha önceden tüp bebek tedavisi denenen ancak başarılı sonuçlar alınamayan çiftlerde, tekrarlayan bu tutunamama durumunun altında yatan farklı nedenlerin değerlendirilerek başarısızlığa neden olan durumun tespiti ve bunun engellenmesi için çalışmalar yapılması, kişiye özel tüp bebek tedavisinin en önemli faydalarından biridir.

Bu sorunların belirlenip ortadan kaldırılması veya bu sorunların etki etmesini engelleyen yöntemlerin uygulanması, son derece önemli bir uygulama olmaktadır. Bir diğer kişiye özel tüp bebek tedavisinin önemi ise embriyonun tutunabilmesi için uygun rahim zarının ve ortamının oluşturulması, bunun için gerekli testler uygulanarak rahim zarının uygun hale getirilmesidir.

Aynı zamanda dondurulmuş embriyo transferi uygulamalarında da kişiye özel transfer sağlanması, bu tedavinin harika sonuçlara sebebiyet vermesi adına son derece kritiktir. Bu nedenle de kişiye özel bir tüp bebek tedavisi uygulaması gerçekleştiren, alanında uzman ve bu hususta son derece deneyimli doktorların tercih edilmesi gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi fiyatları gibi tüm tüp bebek tedavileri için en uygun fiyatlara sahip ve başarılı sonuçlar elde edilen bir doktor arıyorsanız, DR. MEHTAP POLAT’ı güvenle tercih edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Telefon İletişim Instagram İletişim Whatsapp İletişim