Yazılar

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

İlaçsız tüp bebek tedavisi nedir? Sorusu son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte tıp alanında da yaşanan gelişmelerin hızla artış göstermesiyle birlikte doğal yollarla anne olamayan bayanlar tarafından sıkça araştırılmaktadır.

Bilindiği üzere klasik tüp bebek tedavisi sırasında annede bulunan yumurtaların hedeflenen olgunluğa ulaştıktan sonra vücuttan toplanarak işleme alınması şeklindedir. Ancak kısaca IVM olarak da adlandırılan ilaçsız tüp bebek tedavisi sırasında yumurtalar tamamen olgunlaşmadan toplanmakta ve olgunlaşması laboratuvar ortamında gerçekleştirilmektedir.

Tedavinin temel amacı aslında yumurtaların olgunlaşması için tedavi sırasında uygulanacak olan ilaçlardan anne adayının en az zarar görmesi içindir. Bu süreçte bayanlar yumurtaların olgunlaştırılması için ihtiyaç duyulan ilaçları almadan tedavi olabilmektedirler. Genellikle vücut sağlığını korumak için çok yumurtası bulunan kadınlarda  ilk olarak uygulanmış olan ilaçsız tüp bebek tedavisi ismini de bu amacından almaktadır.

 

İlaçsız tüp bebek tedavisi sırasında hastaya sadece az miktarda ilaç uygulaması yapılmakta olup çoğu zaman ihtiyaç duyulmadığı için  yapılmamaktadır.

Toplama sonrasında laboratuvar ortamında incelenen ve büyümesi gözlem altına alınan yumurtaların beklenen büyüklüğe gelmesiyle birlikte eşin spermi ile mikroenjeksiyon yapılmakta ve embriyolar özel sıvılar içerisinde bekletilerek  tedavinin son aşamasında oluşturulan embriyo tekrar rahim içerisine aktarılmaktadır.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

 

Natürel tüp bebek yaptıranlar özellikle tüp bebek tedavisi sırasında zorunlu olarak kullanılması gereken ilaçların bayanlarda hassasiyet oluşturacağı durumlarda veya yumurtalıkların vermiş olduğu aşırı cevap nedeniyle karın veya akciğer bölgesinde sıvı oluşmasına neden olacağı durumlarda uygulanabilmektedir.

Yani ilaçsız tüp bebek tedavisi genellikle bu hassasiyete yatkın olan kişilerde veya OHSS gelişme ihtimali yüksek olan ve aynı zamanda Polikistik Over Sendromu bulunan hastalarda da tercih edilebilmektedir.

 

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 

İğnesiz tüp bebek tedavisi yapılacak olan kişilerin özellikle tedavi sırasında iğne ile uygulanacak olan ilaçlara karşı vücut hassasiyetinin bulunması veya ciddi sağlık problemlerinin söz konusu olması durumunda önemli ölçüde avantaj sağlamaktadır.

 

Natürel tüp bebek yaptıranlar için ilaçsız tüp bebek tedavisinin avantajları genel olarak şöyle sıralanabilir;

  • Kan alma işleminin olmaması
  • Tedavinin daha kolay olması
  • Daha az enjeksiyon sayısı
  • Yan etkisinin olmaması
  • Klinik ziyareti sayısının düşük olması
  • Komplikasyonlara yol açmaması
  • Daha kısa tedavi süresi (8-10 gün)

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

 

İlaçsız tüp bebek tedavisinin uygulanamayacağı kişiler ise özellikle ileri yaşlarda bulunan anne adayları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun en önemli nedeni ileri yaşlarda bulunan bayanlarda hormon düzeyinin oldukça düşük olması herhangi bir hormon takviyesi gerçekleştirmeden yapılan bu işlemin başarısız olmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle genellikle hormon seviyesinin yeterli düzeyde olan yaş aralığında bulunan bayanlar üzerinde çok daha başarılı olduğundan bu yöntemin ilerleyen yaşlarda kullanılması önerilmemektedir. Özellikle bu yöntemin dezavantajı ise kaliteli yumurtanın elde edilmesinin biraz daha zor olması ve aynı zamanda ilaçlı uygulanan ve yeterli düzeyde hormon sağlanan ihtimallere göre hamilelik oranının daha az olmasıdır.

 

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisinin tez avantajları nelerdir?

 

İlaçsız tüp bebek tedavisi ile elde edilen yumurta sayısı daha az olmakta ve başarı şansı da klasik tüp bebeğe göre daha düşük olmaktadır. Günümüzde uyguladığımız farklı stratejiler ile yumurtalık uyarımı daha kontrollü olarak yapılabildiği, embriyo dondurmanın başarısı daha yükseldiği ve yanıtı fazla olan hastalarda taze transfer yapılmayıp embriyo dondurma seçeceğinin daha yaygın olarak kullanılması nedeniyle aşırı uyarım sendromu (OHSS) riski neredeyse sıfırlanmış oldu için artık hemen daima ilaçsız tüp bebek uygulaması yapmamaktayız.

Ayrıca tüp bebek tedavisi fiyatları içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Telefon İletişim Instagram İletişim Whatsapp İletişim