Ana Sayfa

TEDAVİDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

TÜP BEBEK TEDAVİSİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Günümüz şartlarında, tüp bebek tedavileri, günlük hayatı olumsuz etkilemeyen ve kişileri iş yaşamlarından geri bırakmayan, güncel tedavi yöntemleridir. Bu nedenle, tüp bebek tedavisi sırasında, çiftlerin günlük hayatlarına devam etmelerinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Beslenme ile ilgili özel bir düzenleme, perhiz ya da özel bir diyet bulunmamaktadır. Hijyenik olan her türlü gıda tüketilebilir. Yumurta ya da sperm kalitesini artttırmaya yönelik halk arasında bahsi geçen soğan kürü vb tedavilerin bir faydası bulunmamaktadır. Elbette bu dönemde ve her zaman sigara içilmesi hem yumurta hem de sperm kalitesi üzerine olumsuz etkili olacağından, mümkünse bırakılmalı ya da en azından azaltılmalıdır.

Tedavi sırasında çalışılmasının, hafif düzeyde egzersiz yapılmasının     ( yürüyüş ve ya yüzme gibi) herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Cinsel ilişkide özel bir kısıtlama yoktur. Ancak yumurta toplama gününden sonra cinsel ilişki önermemekteyiz.

Tüp bebek tedavisi sırasında, tedaviniz sırasında kullanılacak tüp bebek ilaçları dışındaki her türlü ilaç kullanım emniyeti için mutlaka doktorunuz ile irtibata geçmenizi tavsiye etmekteyiz. Özellikle parasetamol (parol, vermidon) içerikli olan ağrı kesiciler dışındaki ağrı kesici ilaçların kullanılmasını istememekteyiz.

EMBRİYO TRANSFERİNDEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Embriyo transferi yapıldıktan sonra hastamızı sedye ile odasına almakta ve 30-45 dakika merkezimizde dinlendirmekteyiz. Bu sürenin ardından hastamız tuvaleti kullanıp, giyinip merkezimizden ayrılmaktadır.

Özellikle şehir dışından gelen hastalarımızın 2-3 gün Ankara’da istirahat etmelerini önermekteyiz. Bu süre içinde, yemek yemek, tuvalete gitmek dışında, mümkün olduğunda aktivitenin kısıtlanmasını ve dinlenilmesini öneriyoruz.

İki-üç  günlük istirahatin ardından hastalarımız eğer şehir dışında oturuyorlarsa seyahat etmelerinde bir sakınca bulunmamaktadır. Yolculuk araba, otobüs ya da uçakla güvenle yapılabilmektedir ve gebe kalınabilirlik açısından bir olumsuzluk bulunmamaktadır.

Transfer sonrasında, öksürük, hapşırık ya da nezle, grip gibi rahatsızlıkların gebe kalınabilirlik açısından bir zararı bulunmamaktadır. Ancak 380 C ‘yi geçen ateş varlığında, boğaz kültürü ve idrar kültürü alınmasını ve üreme olursa antibiyotik başlanmasını önermekteyiz.

Yumurta toplama gününden 14 gün sonra kanda gebelik testi yapılmakta ve gebelik durumu netleştirilmektedir.