Ana Sayfa

YUMURTA TOPLAMA

YUMURTA TOPLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Yumurta toplama işlemi, hafif bir genel anestezi altında yapılmaktadır ve yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Vajinal yolla, transvajinal ultrasonografi eşliğinde, iğne ile girilerek, yumurtalıklarda gelişmiş olan yumurta keselerinin (folliküller) içerikleri boşaltılmakta ve alınan sıvı incelenmek üzere laboratuara gönderilmektedir.

Toplama sonrasında hastalarımız, 30-45 dakika merkezimizde dinlenmekte ve sonrasında günlük hayatlarına dönebilmektedir. Hafif anestezi altında işlem yaptığımız için, toplama günü çalışmamalarını tavsiye ettiğimiz hastalarımız dilerlerse ertesi gün işlerine dönebilmektedir

Toplama sonrasındaki günlerde, birkaç gün süre ile adet dönemindeki gibi sancılar olabilmekte, ancak bu sancılar hafif şiddette olmakta ve parasetamol (parol ya da vermidon) türevi ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilmektedir. Aynı zamanda adet son günleri olduğu gibi hafif vajinal kanama da olabilmektedir. Çok yoğun ağrı ya da kanama varlığında bizleri bilgilendirmenizi rica ederiz.

Yumurta toplama gününden 1 gün sonra, taze transfer planladığımız hastalarımıza, embriyonun tutunma ihtimalini arttırmak amacıyla, destek ilaçları başlamaktayız. Hangi ilaçları kullanmanız gerektiği (Crinone jel, estrafem tablet vs) sizing için seçilen protocol uyarınca, hemşirelerimiz tarafından sizlere anlatılacaktır. Bu tariff edilen destek ilaçlarına, gebelik elde edilir ise, test gününzden itibaren 2 hafta daha devam etmeniz yeterli olacaktır.