Ana Sayfa

TÜP BEBEK TEDAVİ BASAMAKLARI

TÜP BEBEK TEDAVİSİ KAÇ GÜN SÜRMEKTEDİR VE TEDAVİ AŞAMALARI NELERDİR?

Tüp bebek tedavisi, kişiye özel şekillenmesi gereken bir tedavi şeklidir. Bu nedenle sabit ilaç kullanım şekli, sabit ilaç dozu, standart 

uygulama sözkonusu değildir. Her hastanın bireysel özelliklerine gore uygun olan bireyselleştirlmiş ilaç kullanım şemasının oluşturulması, başarı oranlarını arttıracaktır.

Başlangıç ilaç kullanım şekilleri farklı olmakla birlikte, tedavi, bayanın adet gününden itibaren yaklaşık 2-2.5 haftalık bir
süreç almaktadır. Ancak bazen, seçilen ilaç protokolüne göre, adet öncesinde birtakım ilaçların kullanılması gerekliliği olabilmektedir. Bu nedenle, tedavi düşünülen aydan bir ya da iki ay önce, adetle ilgili özel bir zamanlama yapılmaksızın, çiftlerin değerlendirilmesini önermekteyiz. Böylece hem tedavi öncesi yapılması gereken tetkikler gözden geçirilebilir, hem de tüp bebekte kullanılacak ilaç tedavi şekline karar verilebilir.

Tüp bebek tedavisinde, öncelikle adetin 2. ya da 3. gününde yumurta geliştirici ilaçlara başlanmaktadır ve bu süreç, yumurta keseleri yani folliküller istenilen boyuta gelene kadar yaklaşık 8-10 gün sürmektedir. Bu süreçte, 3-4 kez, kanda estradiol hormon düzeyi bakılması ve ultrasonografi ile folliküler gelişimin takibi planlanmaktadır. Yumurta keseleri yani folliküller istenilen boyuta geldiklerinde ise, çatlatıcı iğne yapılarak, bu saatten 34-36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılması planlanmaktadır.

Yumurta toplama işlemi, hafif bir genel anestezi altında yapılmaktadır ve yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Toplama sonrasında hastalarımız, 30-45 dakika merkezimizde dinlenmekte ve sonrasında günlük hayatlarına dönebilmektedir. Toplama sonrasında adet dönemindeki gibi hafif kasık ve bel ağrısı olabilmekte, ancak, bu sancılar da parasetamol türevi  ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilmektedir.

Yumurta toplama günü, hastamızın eşinden alınan spermler ile, olgun olan yumurtalara mikroenjeksiyon işlemi yapılmaktadır. Yani, her bir olgun yumurtanın içine, bir sperm mikroskop altında enjekte edilmektedir. Ardından, ertesigün döllenme durumu değerlendirilmektedir.

Yumurta toplama gününden 2 gün sonra, embriyo kalitesi değerlendirilmekte ve 2 ya da daha fazla iyi kaliteli embriyosu olan hastalarda 5. gün blastokist aşamasında, daha az sayıda embriyosu olan ve dolayısı ile seçme şansı olmayan hastalarda ise 3. gün embriyo transferi yapılması planlanmaktadır. Transfer edilenler dışında, kaliteli embriyoları var olan hastalarda, 5. gün (blastokist aşamasındaki) embriyolar dondurularak saklanabilmektedir. Donma çözme tedavisi sonrasında, sağ kalım oranları %99-100 olmakta ve en az taze uygulamaya yakın gebelik oranları elde edilebilmektedir.

Embriyo transferi işlemi yaklaşık 3-4 dakika süren bir işlemdir ve hasta açısından son derece ağrısızdır. Hastalarımız idrara sıkışık halde iken, transfer kateteri ile, seçilen embriyo/embriyolar rahime nakledilir. İşlem ardından, hastalarımız 30-45 dakika merkezimizde dinlendikten sonra gidebilmektedir.